Wykorzystanie pamięci podręcznej w programie Weaver WMS

image_pdfimage_print

Żyjemy obecnie w czasach, w których wszystko chcemy robić możliwie najszybciej i najwydajniej. Najlepiej to widać na przykładzie pracy z urządzeniami komputerowymi oraz ich oprogramowaniem.

Weaver WMS do tej pory pobierał wszystkie niezbędne dane bezpośrednio z bazy danych. Wszystko działało bardzo szybko dopóki cała baza danych znajdowała się na tym komputerze, z którego zostało wysyłane zapytanie. Sprawa miała się inaczej, gdy wszystkie informacje znajdowały się poza jednostką kliencką.

Dla przykładu –chcemy wystawić dowolny dokument (np. WZ). Bazę danych naszych klientów mamy zlokalizowaną na oddzielnym serwerze, z którym połączone są jednostki komputerowe. W momencie, gdy chcemy wybrać wszystkie niezbędne pozycje, do serwera bazodanowego trafia od nas zapytanie o odpowiednie dane. Serwer wtedy zwraca nam wszystkie wyniki, które możemy wybrać do naszego dokumentu.


W przypadku posiadania sporych ilości pozycji, sięgających kilku lub nawet kilkunastu tysięcy, proces pobierania danych do naszego komputera mógł zająć sporo czasu. Dlatego w najnowszej aktualizacji 2.0.314.0 została dodana możliwość przechowywania danych w pamięci podręcznej (ang. cache).

Aby zarządzać pobieranymi informacjami należy przejść do zakładki ustawienia i następnie kliknąć ikonę „Pamięć podręczna (cache)”.

 

 

Po wykonaniu tej czynności wyświetli się nowe okno, w którym możemy wybrać te pozycje, które chcemy aby były przechowywane w naszej pamięci cache. Jak widać na zdjęciu poniżej, dzięki sporej ilości opcji, można ten parametr skonfigurować według własnego uznania.

Co ciekawe, pozycjami można również zarządzać z poziomu administratora dla konkretnego użytkownika przypisanego do podmiotu.

Co zrobić natomiast w momencie, gdy informacje zostały pobrane do cache, ale uległy zmianie lub zostały dodane nowe pozycje? Wtedy należy otworzyć okno do zarządzania pamięcią podręczną i kliknąć na „Wyczyść pamięć podręczną”. Gdy to nastąpi, nasza jednostka ponownie pobierze dane z bazy i umieści je w pamięci cache.

Inną opcją, dość radykalną, jest wyłączenie i ponowne włączenie Weaver WMS. Należy pamiętać, że pamięć podręczna „żyje” tak długo, jak aktywny jest program. Po jego wyłączeniu pamięć jest czyszczona i zostaje jednorazowo na nowo zapełniona po ponownym uruchomieniu.